ماساژور های برقی،مفید یا مضر

ماساژاین روزها محبوبیت بسیاری پیدا كرده ومقصود و اهداف كسانی كه برای انجام این كارمراجعه می‌كنند، با هم فرق دارد؛ از بین بردن خستگی گرفته تا آرام دهنده دردها و از بین بردن گرفتگی‌های عضلانی و…
به همین علت، هم مراكزی كه ماساژ انجام می‌دهند روز به روز بیشتر می‌شود و هم وسایل و تكنولوژی‌هایی زیادی برای این كار به بازار وارد شده‌اند؛ چه به صورت صندلی ماساژ و چه دستگاه‌های ماساژور دستی. اما ماساژ برای همه مناسب نیست و فقط برای افراد كاملا سالم مناسب است. حتی اگر این كار به‌وسیله افراد نابلد انجام شود، ممكن است مضر باشد. دستگاه های ماساز مفید با مضر

1. ماساژور و بیماری قلبی عروقی: دستگاه‌های ماساژ، مخصوصا ماساژورهای دستی و برقی، از تكنیك‌های ضربه‌ای استفاده می‌كنند بنابراین می‌توانند بیماری افرادی كه دچار مشكلات زمینه‌ای هستند، تشدید كنند، مخصوصا در بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، افرادی كه در قلبشان پیس‌میكر كار گذاشته شده، افراد دچار پوكی‌‌استخوان، بیماران دچار عفونت مزمن ریوی، افراد دچار مشكلات انسداد ریوی (مانند آمفیزم)، سرطان، افراد مبتلا به دیسك و درگیری رشته‌های عصبی مثل سیاتیك یا اعصاب گردنی، ممكن است استفاده از این دستگاه‌ها باعث تشدید بیماری شود.

2.ماساژ و ممنوعیت برای بچه ها: این دستگاه‌ها برای بچه‌ها مخصوصا بچه‌های زیر 10 سال هم مضرند زیرا باعث آسیب صفحه رشد استخوانی آنها می‌شوند و رشد استخوانی‌شان را مختل می‌كنند.

3. ماساژ سالمندان و پوکی استخوان: سالمندان، به‌خصوص خانم‌های سالمند نیز كه بسیار مستعد پوكی‌استخوان هستند، اصلا نباید از این ماساژدهنده‌های برقی استفاده كنند چون باعث بروز عارضه می‌شود.

4. ماساژ و فشارخون بالا: این دستگاه‌ها‌ می‌تواند باعث افزایش فشارخون افراد دچار فشارخون بالا یا فشارخون متغیر هم شود.

5. ماساژ و آمبولی ریه: به كار بردن دستگاه‌های ماساژور در نواحی گردن در سالمندان می‌تواند آمبولی ریوی و لخته ایجاد كند كه همراه با خونریزی مغزی است.

6. ماساژ و خطر برای جنین: اگر خانم‌ بارداری از ماساژدهنده برقی استفاده كند، ممكن است باعث آمبولی و كنده شدن لخته شود كه هم برای خودش و هم جنین بسیار خطرناك است.

7.صندلی ماساژ و مشکل ستون فقرات: این صندلی‌ها اگرچه ممكن است برای همه افراد عارضه ایجاد نكند اما منفعت چشمگیری هم از لحاظ جسمی ندارد. البته برای افرادی كه دچار پوكی‌استخوان ناحیه ستون فقرات هستند ‌می‌تواند بسیارمضر باشد و به‌خصوص برای سالمندان استفاده از این صندلی‌ها را به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌كنیم.

8. تخت ماساژ و هزینه برای هیچ: تخت‌های ماساژ پیشرفته‌ای وجود دارد كه زیرنظر پزشكان و كارشناسان كنترل می‌شود و امكان ماساژ را ایجاد می‌كند اما این تخت‌ها هم بهتر از ماساژ دستی نیستند.

9. ماساژ فقط دستی: اگر كسی به هر دلیل احساس می‌كند به ماساژ نیاز دارد یا تمایل دارد این كار را انجام دهد، باید با مشورت پزشك و در نظر گرفتن احتیاط‌های لازم به فکر یك ماساژدهنده با تجربه و كاردان باشد نه وسایل الكترونیكی.

 

 

دکتر سعادت‌جو در گفتگو با سلامت‌‌نیوز:

 

ماساژورهای برقی اثر چندانی در رفع گرفتگی عضلات ندارند

 

 
 
سلامت‌نیوز: یک عضوانجمن جامعه جراحان دست و ارتوپدی ایران با بیان اینکه «اسپاسم و گرفتگی عضلات در فصل گرما بیشتر به دلیل این است که افراد بیشتر دچار تعریق می‌شوند و املاح بدن خود را از دست می‌دهند»، گفت:«افرادی که به صورت مکرر دچار اسپاسم می شوند برای پیدا کردن منشاء گرفتگی عضلات خود بایستی به پزشک مراجعه کنند.»

دکتر سید محسن سعادت جو در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز گفت:«اسپاسم یا گرفتگی عضلات دلایل مختلفی دارد که بایستی به دنبال منشاء آن باشیم اما اسپاسم بیشتر در افرادی که فعالیت های ورزشی و یا کارهای سنگین بدنی انجام می دهند بروز می کند و گاهی تغییرات هورمونی، برهم خوردگی الکترولیدهای بدن مثل کاهش پتاسیم،سدیم، کلسیم، منیزیم و روی که املاح موثری در بدن هستند و هر نوع عدم تعادل در آنها منجر به اسپاسم در عضلات می شود، یا سوء تغذیه، اختلالات عصبی مثل افسردگی و اضطراب، مصرف برخی از داروها، استفاده نادرست از عضو یا استفاده بیش از حد از عضله، نوع خوابیدن و یا نشستن بر روی صندلی ماشین و یا نوع نشستن در محل کار منجر به گرفتگی یا اسپاسم عضلات می شود.»

این عضو انجمن جامعه جراحان دست و ارتوپدی ایران تاکید کرد:«افرادی که به صورت مکرر دچار اسپاسم می شوند برای پیدا کردن منشاء گرفتگی عضلات خود بایستی به پزشک مراجعه کنند.»

دکتر سعادت جو گفت:«با توجه به شروع فصل گرما و به دلیل اینکه افراد بیشتر دچار تعریق می شوند و املاح بدن خود را از دست می دهند یا به دلیل نمناک بودن سطح بدن چنانچه در معرض هوای خنک قرار بگیرند ممکن است دچار درد و گرفتگی عضلات شوند.»

این فوق تخصص جراحی ترمیمی و میکروسکوپی دست و پا تصریح کرد:«استفاده از ماساژورهای برقی که دائما تبلیغ می شوند اثر چندانی برای رفع گرفتگی عضلات ندارند و تنها در اسپاسم هایی که ناشی از گرفتگی انقباضی عضلات و کشیدگی عضلات است موثر هستند.»

وی خاطر نشان کرد:« البته نوعی از این ماساژورها که همراه با اشعه مادون قرمز هستند و گرما تولید می کنند اثرات بهتری نسبت به ماساژورهایی که فقط تولید لرزش و ماساژ می کنند، دارند اما باید گفت که در اغلب موارد این ماساژورها چندان موثر نیست.»


سلامت نیوز: ماساژورهای برقی اثر چندانی در رفع گرفتگی عضلات ندارند


رایحه درمانی (آروما تراپی)

آروماتراپی

آروماتراپی" (Aromatherapy) یا "رایحه درمانی" به یکی از علوم کهن اطلاق می شود که در آن با استفاده از عطر و بویی که از عصاره قسمت های مختلف گیاهان بدست می آورند به درمان جسمی و روحی اشخاص می پردازند. امروزه به عنوان یکی از شاخه های مهم علم پزشکی قلمداد می شود و نتیجه آن بهبودی، ایجاد آرامش، و تامین انرژی بالا در عموم افراد است.

واژه آروماتراپی از دو تک واژ آروما (aroma) به معنای عطر/ بو و تراپی (therapy) به معنای درمان/معالجه تشکیل شده است. از آنجایی که مواد اولیه تولید اسانس از گیاهان گرفته می شود، این علم در زیر شاخه گیاه درمانی قرار می گیرد و همردیف هومیوپاتی و درمان با گل می باشد.

رایحه درمانی

روغن های اصلی معطر

مبنای علم رایحه درمانی را روغن های چرب معطر تشکیل می دهند. این روغن ها از عصاره ی قسمت های مختلف گیاهان –گل، برگ، ساقه، تنه، ریشه و غیره- و با استفاده از روش هایی نظیر

تقطیر، جوشاندن، فشردن، و حل کردن بدست می آیند؛ بسیار غلیظ بوده، دارای بوی قوی می باشند، تا حدی فرار هستند و اصولاً به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرند. برای رقیق کردن این روغن ها می بایست آنها را با موادی نظیر الکل، استر، آلدهید، کتون، و تروپن ها مخلوط کرد.

بسیاری از افراد بدون اینکه خودشان هم متوجه باشند در زندگی روزمره به وفور از این روغن های اصلی استفاده می کنند. از آنجاییکه بسیاری از این روغن ها حاوی خاصیت ضد قارچی، ضد ویروسی، و ضد عفونی کنندگی هستند در مواد شوینده خانگی، پاک کننده ها، مواد آرایشی و بهداشتی، محصولات مراقبت از پوست و مو، خمیر دندانها، دهان شویه ها، و سایر مواد بهداشتی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

اسانس های معطر نه تنها بر روی حالات جسمانی تاثیر می گذارند بلکه بر روی حالات روحی و روانی انسانها نیز تاثیر گذار واقع می شوند. از طرق مختلف (حس بویایی، لامسه، چشایی و...) وارد بدن شده و تغییراتی را بر روی سیستم عصبی ایجاد می کنند.

اخیراً پژوهشگران به این نتیجه دست پیدا کرده اند که رایحه های مختلف دارای خواص درمانی متفاوتی می باشند، مقدار وسیعی از خواص دارویی را شامل می شوند و تاثیرات متعددی بر روی بدن می گذارند. به منظور استعمال می توانید اسانس مورد نظر را بو کنید، روی پوست ماساژ دهید، در هوا اسپری کنید، درون آب وان حمام بریزید یا انواع خوراکی آن را مورد استفاده قرار دهید. سریع ترین تکنیک جذب اسانس "استنشاق" است. با این کار تاثیرات اسانس معطر از دو راه دریافت می شود: روغن از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن می شود، و از سوی دیگر توسط حس بویایی تجزیه و تحلیل شده و پیغام ها به مغز انتقال پیدا می کنند.

نتایج تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که رایحه درمانی توانایی آنرا دارد که در موارد زیر به افراد کمک کند:

افسردگی

آروماتراپی می تواند به بیمارانی که از افسردگی رنج می برند کمک کند. همانطور که می دانید مرکز احساسی بدن در مغز واقع شده و ارتباط تنگاتنگی با حس بویایی دارد. محققان بر این باورند که استفاده از رایحه درمانی سبب تحریک سیستم اندوکرین (غدد مترشحه داخلی)  و مکانیزم قسمت های حاشیه ای مغز می شود.

 افراد افسرده از نظر احساسی کم توان هستند و ایجاد تغییر برایشان امر دشواری محسوب می شود. البته آروماتراپی افسردگی را درمان نمی کند، بلکه از نظر احساسی حالات ذهنی خاصی را در فرد ایجاد می کند و تاثیرات مثبتی را در مغز ایجاد می نماید که به واسطه آن از تنش ها کاسته شده و حال عمومی فرد تعدیل می گردد.

آکنه

برای سالیان دراز است که رایحه درمانی به عنوان یکی از شیوه های موثر درمان طبیعی آکنه و جوش صورت و کمر شناخته می شود. از میان تمام گیاهان، درخت چای از جمله بهترین درمانها برای آکنه به شمار می رود. از میان سایر گیاهان اسانس اسطوخودوس نیز مفید است.

در سال 1990 طی تحقیقی که نتایج آن در ژورنال پزشکی استرالیا به چاپ و انتشار رسید از روغن برگ چای و پروکسید بنزویل چند نوع لوسیون و ژل درست کردند و در اختیار بیماران قرار دادند. پس از اتمام دوره درمان کلیه لکه های موجود بر روی صورت این افراد از بین رفت. استفاده از اسانس چای تقریباً هیچ گونه اثرات جانبی در بر ندارد اما در مقایسه با بنزویل باید زمان بیشتری از آن مصرف کرد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. به خاطر داشته باشید که درمان آکنه همیشه مستلزم سپری شدن زمان مقتضی است حال چه بخواهید با اتکا به رایحه درمانی آنرا معالجه کنید چه با استفاده از داروهای شیمیایی.

بیماری های باکتریایی

تحقیقات نشان می دهند که رایحه درمانی توانایی متوقف ساختن زنجیره های وسیعی از انواع باکتری ها را دارد. عامل ایجاد آکنه و جوش های صورت هم عمدتاً باکتری است. باکتری عامل ایجاد آکنه به طور اختصاصی "فارنسول" نام دارد که رشد و تکثیر آن با اتکا به رایحه درمانی متوقف می گردد.

سایر اسانس های موجود که در مبارزه با باکتری ها مفید هستند به شرح زیر می باشند:

یاسمن – اسانس Jasminum officinale
اسطوخودوس  - اسانس Lavendula agustifolia
درخت مر – اسانس Commiphora myrrha
صمغ چوب صندل – اسانس Santalum album
پالما رزا – اسانس Cymbopogon martini

 

نارسایی جنسی

ریشه اصلی مشکلات جنسی

مشکلات جنسی نظیر ناتوانی در نعوذ، ناباروری، کاهش شهوت جنسی، و یا سرد مزاجی عموماً به دلیل اختلالات روان شناسی و وجود استرس ایجاد می شوند و در نهایت باعث بروز برخی رفتارهای ناخوشایند در افراد شده و زندگی را برایشان دشوار می سازند.

مشکلات مربوط به شهوت جنسی مانند سرد مزاجی و ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی(Anorgasmia) ناتوانی در نعوذ و انزال زودرس می توانند به دلیل احساسات منفی و ناامید کننده ایجاد شوند که در آخر منجر به از بین رفتن میل جنسی می شوند. زمانیکه مشکلات احساسی از میان می روند معمولاً حس جنسی نیز به مرور زمان به حالت طبیعی باز می گردد. در این شرایط بالا بردن میزان پیش نوازی و تغییر وضیعت سکس می تواند به شرکای جنسی کمک کند.

 

واژینیسم یا گرفتگی عضلات مهبل که نوعی اسپاسم غیر ارادی در ماهیچه های واژن می باشد معمولاً به دلیل تنش و استرس شدید بوجود می آید. استرس همچنین می تواند سبب بروز اختلال در چرخه قاعدگی شده و آنرا نامنظم کند.

در کلیه موارد فوق با استفاده از آروماتراپی می توانید مشکلات خود را حل کنید. این بار بهتر است که از ماساژ و حمام رایحه کمک بگیرید. برخی اسانس های مخصوص وجود دارند که از طریق پوست جذب شده، وارد جریان خون می شوند، شریان های خونی را باز کرده و فشار خون را بالا می برند و در نتیجه فرد قادر می شود که ارتباط جنسی موفق تری را برقرار نماید. علاوه بر این انجام این کار هر دوی شما را ریلکس کرده و راه گفتگوی دوجانبه را نیز باز می کند.

از سوی دیگر این امکان وجود دارد که ناتوانی جنسی بر اثر کاهش انرژی ذخیره شده در بدن پدید آید. اسانس های معطری که محرک بوده و انرژی افراد را افزایش می دهند عبارتند از: یاسمن، نعنای هندی، صمغ چوب صندل، رز، کندر، بابونه، مر، دارچین، فلفل سیاه، و سدر. استنشاق روغن گیاهان فوق تعادل را به زندگی جنسی شما باز می گرداند.

سرماخوردگی، آنفلونزا، سینوزیت گرفتگی سینوس ها:

زمستان فصل سرماخوردگی و آنفلونزاست. بینی کیپ می شود و آدم حاضر است هر کاری انجام دهد تا بتواند یک نفس راحت بکشد. برای از بین بردن گرفتگی بینی داروهای شیمیایی زیادی روی پیشخوان همه آشپزخانه ها وجود دارد، اما اگر افراد بدانند که گزینه های سالم تری هم هستند که می توانند مشکل آنها را حل کنند مطمئناً آنها را انتخاب می کنند. از جمله بهترین گزینه ها برای تخلیه کردن سینوس ها قرار گرفتن در معرض بخار روغن های معطر است. گردش خون به دلیل استنشاق بخار گرم روغن های معطر تسریع می یابد، خلط نرم شده، و به راحتی از بینی خارج می شود.

به این منظور مقداری اکالیپتوس به آب در حال جوشیدن اضافه کنید، آنوقت خودتان متوجه خواص بی نظیر آن خواهید شد. اکالیپتوس در زمره گیاهان همیشه سبز قرار دارد و دارای برگ های باریک و کشیده ای می باشد که روی آن را پودر شیره ای مانند سفید رنگی پوشانده است. روغن آن از طریق تقطیر برگ و شاخه ها بدست می آید و دارای خاصیت تسکین دهنده، ضد عفونی کننده، و ضد ویروسی می باشد. عصاره این گیاه برای باکتری هایی که عامل ایجاد سرماخوردگی و سینوزیت هستند حکم سم را دارد. در ضمن شادی آور است و احساس تازگی در فرد ایجاد کرده و به ذهن و جسم او نیرو می بخشد. همچنین به بهبود سر دردهای خفیف و رفع خستگی نیز کمک می کند و بوی جنگلی شیرین و تندی دارد. به احتمال زیاد باید ماهیت آنرا از آدامس هایی که با این طعم درست می شوند به خاطر داشته باشید.

یکی دیگر از رایحه هایی که خاصیت درمانی دارد نعنای بیابانی است و در رنگ های سبز و سیاه یافت می شود. اسانس آن کمرنگ بوده و خیلی غلیظ نیست اما حتماً باید با اسیدهای چرب دیگر ترکیب شود، خواصی مشابه اکالیپتوس دارد و بخور آن به درمان سرماخوردگی کمک میکند.

بخور رزماری یا اکلیل کوهی هم به تسریع روند بهبود سرماخوردگی کمک میکند. رزماری یک گیاه پر بوته است که برگ های نقره فام دارد و بسیاری در پخت و پز نیز از آن استفاده می کنند. خاصیت ضد درد، گند زدا، محرک و ضد میکروبی دارد.

روش بخور دادن با استفاده از روغن های معطر

یک ظرف نسبتاً بزرگ را پر از آب کنید، آنرا روی حرارت قرار داده اجازه دهید به جوش بیاید. سپس به ازای هر 6 فنجان آب 7 - 5 قطره از عصاره گیاه مورد نظر را درون آن بریزید. سر خود را بالای ظرف نگه دارید و روی سرتان یک حوله بیندازید. سپس چشم هایتان را ببندید و نفس های آرام و عمیق بکشید. بمدت 15 دقیقه به این کار ادامه دهید. فقط مراقب باشید که سرتان را بیش از اندازه به آب در حال جوش نزدیک نکنید. اگر می خواهید در حمام این کار را انجام دهید می توانید 10 – 15 قطره از اسانس معطر را داخل آب وان بریزید. بخار موجود در حمام، هم به روان شدن آب بینی تان کمک می کند و هم بدنتان را آرام می کند.

نکات ایمنی

برای اثر بخشی بیشتر و حفظ ایمنی یک سری نکات وجود دارد که می بایست در حین بخور دادن به خاطر بسپارید:

- لازم نیست این کار را بیش از 15 دقیقه انجام دهید.

- بیش از اندازه از اسانس استفاده نکنید.

- بهتر است افرادی که از ناراحتی های قلبی رنج می برند و همچنین خانم های باردار این کار را انجام ندهند.

- انجام این کار به بیمارانی که دارای صرع هستند و قشر خردسال توصیه نمی شود.

تقویت حافظه و افزایش تمرکز

برخی بوهای خاص هستند که در مواردی نظیر یادآوری، تمرکز و هشیاری به افراد کمک می کنند. یک بوی خاص می تواند خاطرات یک روز خوش، یک انسان یا یک واقعه را برای شما زنده کند. برای من بوی لوسیون های ضد آفتاب خاطرات کنار دریا و ساحل و روزهای گرم تابستان را زنده می کند.

حافظه و رایحه

آیا بوی خاصی وجود دارد که بتواند حافظه را تقویت کند؟ در یک ارزیابی شناختی شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول در معرض افشانه اسطوخودوس که تاثر "آرام بخش" دارد قرار گرفتند. گروه دوم در معرض رزماری که اثر "محرک" دارد و گروه آخر هم در معرض هیچ بویی قرار نگرفتند. نتایج آزمایش به قرار زیر بود:

در مقایسه با گروه سوم، ظرفیت حافظه گروه اول کاهش پیدا کرد، و عملکرد حافظه گروه دوم افزایش یافت.

علاوه بر این باید اشاره ای هم به گل مریم داشته باشیم. گل مریم از قدیم به عنوان عامل اثرگذار بر روی تقویت حافظه به شمار می رفته و اخیراً به فرم کپسول های اسانسی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

تمرکز و هشیاری ذهنی

به نظر می رسد برخی از اسانس هایی که بوی تندی دارند، مانند: نعناع و اکالیپتوس خستگی و بیحالی را از بین می برند. بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم که برخی از این اسانس ها توانایی تقویت تمرکز و ارتقای هشیاری را دارند.

در آزمایش علمی که در بالا به آن اشاره داشتیم، کسانیکه در معرض افشانه اسطوخودوس قرار گرفته بودند در مقایسه با افرادیکه در معرض رزماری بودند، میزان هشیاری پایینتری از خود نشان دادند. این امر همچنین مهر تائیدی بر این نظریه است که رایحه اسطوخودوس آرام بخش و رزماری محرک و نیرو بخش است.

خستگی و استرس

در یک تحقیق تعدادی از کارمندانی که برنامه کاری بسیار فشرده ای داشتند را در معرض بوی نعناع، اسطوخودوس، و رازیانه قرار دادند. جریان ماده مخاطی مغز این افراد در طول تمام مدت شیفت کاری بدون تغییر باقی ماند. این در حالی بود که بقیه کارمندان پس از مدتی احساس خستگی کرده و سرعت گردش ماده مغزی آنها کاهش پیدا کرد.

بی خوابی و اضطراب

یکی از اصلی ترین دلایل بی خوابی وجود اضطراب و استرس است. در طول دهه های متمادی ثابت شده که بسیاری از اسانس ها توانایی بی نظیری در تسکین و کاهش اضطراب دارند. لیست اسانس هایی که عموماً در ایجاد آرامش، تمدد اعصاب، و متعادل ساختن حالات مفید بوده و محرک نیستند عبارت است از:

  • اطلسی

  • راوید

  • شمعدانی

  • اسطوخودوس

  • نارنگی

  • رز

  • گل درخت ایلنگ

  • مرزنگوش

  • هل


تا کنون از بوی این گیاهان به جای مسکن استفاده شد و دیده شده که تاثیر آنها کمتر از قرص های مسکن نیست.

افزایش میزان صبر و تحمل

در گذشته زمانیکه داروی بیهوشی وجود نداشت، طبیبان برای بی حس کردن بیماران از گیاهان معطر استفاده می کردند. همچنین در آزمایشی که اخیراً صورت گرفت محققان بوی نارنج و پرتغال را در فضای یک اتاق انتظار منتشر کردند و نتیجه این شد که افرادی که در سالن بودند بدون هیچ اعتراضی ساعت ها منتظر ماندند. در آزمایش های مختلف مشخص شده که خانم ها در صورت استنشاق بوی مرکبات نظیر پرتقال، نارنج، نارنگی و لیمو استرس کمتری را تجربه کرده و در عین حال شکیبایی بیشتری پیدا می کنند.

فرو نشاندن خشم

در مواقع عصبانیت چند نفس عمیق به همراه فرو بردن رایحه ای خوش می تواند حالات درونی شما را به سرعت تغییردهد. به این منظور می توانید مقداری از اسانس مورد نظر را روی یک دستمال ریخته و بو کنید.

رویهم رفته می توان اظهار داشت که آروماتراپی یکی از قدیمی ترین تکنیک های درمانی است که قدمت آن به پنج هزار سال می رسد. مواردی که در بالا به آنها اشاره شد تنها گوشه ای از خواص رایحه درمانی در رفع اختلالات مختلف است که با پیشرفت علم و تکنولوژی دانشمندان هر روزه به فواید بیشتری در این مبحث دست پیدا می کنند.

تاثیر روغن های ماساژ

تاثیر روغن ‌های ماساژ بر پوست

 روش ماساژدرمانی از دوران باستان برای بهبود بسیاری از بیماری ‌ها، خصوصا بیماری‌ های عضلانی و مفصلی کاربرد داشته است. در این میان، پوست هم بی ‌بهره نمانده و روش ماساژ‌درمانی برای ناراحتی ‌های پوستی هم استفاده می‌ شده است.

 

زمانی ماساژدرمانی مختص از ما بهتران بود اما این روز‌ها در بیشتر سالن‌ های زیبایی و حتی مجتمع‌ های ورزشی، تکنسین‌ های ماساژ هم حضور دارند و با قیمتی تقریبا منصفانه، فعالیت می ‌کنند. 

 تاثیزات روغن های ماساژ

اغلب این افراد، انواع و اقسام روغن ‌ها، لوسیون ‌ها و ژل‌ ها را به شما معرفی می ‌کنند و ممکن است با توصیف خواص سلامت ‌بخش آن ها، شما را متقاعد کنند که انواع گران ‌تر را برگزینید و سلامت پوست خود را تضمین کنید ولی آیا این روش‌ های فیزیکی واقعا برای پوست مفیدند؟ واقعا تفاوتی می ‌کند که به پوستمان لوسیون شیمیایی بزنیم یا روغن گیاهی؟

روش ماساژدرمانی از دوران باستان برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها، خصوصا بیماری ‌های عضلانی و مفصلی کاربرد داشته است. در این میان، پوست هم بی ‌بهره نمانده و روش ماساژ‌درمانی برای ناراحتی ‌های پوستی هم استفاده می‌ شده است. روش‌ های ماساژدرمانی مختلف بوده و هدف از آن ها تحریک رباط‌ ها، تاندون‌ ها و بافت‌ های زیرپوستی و همچنین افزایش خون ‌رسانی به این نواحی است.

در گذشته اعتقاد بر این بود كه انجام منظم تکنیک‌ های ماساژ در مدتی طولانی سبب استحکام بیشتر عضلات شده و در نتیجه افتادگی پوست فرد را از بین خواهند برد. درباره دردهای مفصلی و اسکلتی هم تصور بر این بود كه ماساژ عضلات اطراف ناحیه درد، آن ها را حجیم‌ تر کرده و عملکرد آن ها را بهبود می ‌بخشد.

روغن‌ های گیاهی ماساژ

اکثر روغن ‌های ماساژ، گیاهی هستند. این روغن‌ ها انواع ویتامین‌ های محلول در چربی را دارند؛ مثلا ویتامینA ،D ، E و K اما باید خاطرنشان کرد که جذب این ویتامین‌ ها از طریق پوست، بسیار اندک است پس به ادعاهای تکنسین‌ ها توجهی نكنید.

این روغن ‌ها جنبه درمانی ندارند

در گذشته، ماساژ قسمت‌ های مختلف بدن به وسیله روغن‌ ها توصیه می ‌شد اما امروزه مطالعات جدید نشان داده که ماساژ، تاثیر چندانی در شلی عضلات ندارد. روغن‌ ها و ماساژ تنها حس آرامش را به فرد القا می‌ کنند و نمی ‌توانند در درازمدت مشکل پوستی او را بهبود بخشند.

روغن ماساژ یکی از ملزومات تکنیک ماساژ است و نقشی در درمان خشکی و دیگر ناراحتی‌ های پوستی ندارد. به عبارت دیگر، استفاده از روغن‌ های ماساژ بیشتر جنبه تفریحی دارد تا درمانی. اگر می‌ خواهید با روش‌ های ماساژ حس آرامش به شما دست دهد از این روش ‌ها استفاده کنید اما اگر انتظار دارید که ماساژ با روغن‌ های گیاهی پوست شما را جوان کند یا جوان نگاه دارد یا کلا بهبودی در وضعیت آن به وجود آورد، سخت در اشتباه ‌هستید.

لوسیون‌ های ماساژ

لوسیون ‌های ماساژ پایه روغنی ندارند. بنابراین هنگام ماساژ از روی پوست، سُر نمی ‌خورند و سر جای خود باقی می‌ مانند. به علاوه پخش نشدن ناگهانی لوسیون‌ های ماساژ به تکنسین این امکان را می ‌دهد که بدون مالش و حرکت‌ های سخت مراحل ماساژ را با آرامش اجرا کند. به این ترتیب، فرد تحت استرس و تنش کمتری قرار خواهد گرفت.

انواع لوسیون ‌های ماساژ

لوسیون ‌های ماساژ پوست را نرم کرده و مدتی طول می ‌کشد تا جذب پوست شوند. این محصولات انواع گوناگونی دارند اما بیشتر آن ها با برخی روغن ‌ها (روغن بادام شیرین و آفتاب‌ گردان) ترکیب می‌ شوند تا بافت بهتری داشته باشند.

ژل ‌های ماساژ

ترکیبات ژل‌ های ماساژ به مراتب ساده‌ تر و سبک ‌ترند و به سرعت جذب پوست می ‌شوند. تنها مقدار اندکی از این ژل‌ ها بخش قابل توجهی از پوست را پوشش می ‌دهد.

روغن های معطر

انواع و اقسام روغن ماساژ

روغن بادام: روغن بادام طرفداران زیادی دارد و بسیار نرم است و استفاده از آن حس آرامش‌ بخشی به فرد القا می ‌کند. سریع جذب می ‌شود؛ زیاد روی پوست نمی ‌ماند؛ ایجاد حساسیت نمی‌ کند؛ خیلی چرب نیست، به راحتی پخش می ‌شود و در ضمن، خوش‌ بو و دارای عطری ملایم هم هست.

روغن هسته انگور: روغن هسته انگور  هم زیاد چرب نیست اما معمولا با روغن بادام و روغن جوانه گندم ترکیب می ‌شود، سبک است و بوی زننده ‌ای ندارد.

روغن زردآلو: روغن زردآلو پوست را تحریک نمی‌ کند و خوب روی پوست پخش می‌ شود.

روغن آووکادو: روغن آووکادو رنگ سبز تیره‌ ای دارد و نسبت به سایر روغن‌ ها سنگین‌ تر است و به علت چرب بودن فوق ‌العاده ‌اش معمولا با دیگر روغن ‌ها مثلا روغن بادام ترکیب شده سپس مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

روغن جوجوبا: این روغن از دانه گیاه جوجوبا گرفته می‌ شود؛ خوشبو است و خاصیت ضدمیکروبی دارد. برای درد‌های مفصلی و ناراحتی ‌های پوستی مفید است، پوست را تحریک نمی‌ کند و سریع و آسان جذب می ‌شود.

روغن جوانه گندم: بوی ملایم این روغن، باعث شده در روش ‌های ماساژ اروماتراپی رواج داشته باشد. هنگامی که با روغن بادام شیرین ترکیب می ‌شود، استفاده‌ از آن راحت ‌تر است.

روغن نارگیل: زنجیره چربی روغن نارگیل مدت طولانی ‌تری روی پوست می ‌ماند، استفاده از آن راحت است، حساسیت‌ زا نیست و لباس ‌های فرد را رنگی نمی‌ کند.

سایر روغن‌ها: دیگر روغن‌ های مورد استفاده در روش ‌های ماساژ عبارتند از روغن زیتون، کره ‌های معمولی، روغن برخی حبوبات و گیاهان و روغن شترمرغ. هر کدام از این روغن ‌ها ویژگی‌ های منحصر به فردی دارند و برای شرایط به خصوصی مناسب ‌ترهستند.

روغن ماساژ خوب 3  ویژگی دارد

1- عطر و اسانس زیادی ندارد: روغن ‌هایی که بوی تندی دارند، نه تنها بیمار، بلکه تمام اطرافیان را هم آزرده می‌ کنند. فرض کنید شخصی بخواهد به تناوب، یک روز درمیان، از روغنی معطر استفاده کند. در این صورت، ماندن او در خانه و محیط‌ های اجتماعی، غیرممکن می ‌شود. شست ‌وشوی این روغن‌ ها دشوار است و بوی برخی از این روغن ‌ها آنقدر زیاد است که با شست‌ وشو هم از بین نمی ‌روند.

2- حساسیت ‌زا نیستند: اگر روغن‌ هایی که در تکنیک ماساژ استفاده می‌ شوند، خالص نباشند و ترکیبات مصنوعی در آن ها به کار رفته باشد، استعمال‌ شان در درازمدت سبب واکنش ‌های پوستی آلرژیک می ‌شود. البته 80 تا 90 درصد روغن ‌های پرکاربرد از عصاره گیا‌هان استخراج می‌ شوند.

3- خیلی چرب نیستند: اگر روغنی خیلی چرب باشد، مدتی بعد از استفاده باعث می‌ شود که پوست به شدت لغزنده و ناخوشایند ‌شود.

هات استون ماساژ

 

سنگهای بازالتی بطورطبیعی خاکستری یا متمایل به سبز هستند ولی دراثررطوبت رنگ تیره به 
خود میگیرند این سنگ ها محتوی آهن تیتانیک و مغناطیسی بوده وبه این دلیل گرما را در 
خود حفظ می کنند  وبرای همین در درمان از آنها استفاده می شود دلیل دیگر استفاده از 
این سنگ ها را انتقال انرژی آن به بدن می دانند و بعضی معتقدند که نوع طبیعی و 
ماشین نخورده این سنگ ها انرژی بیشتری در مقایسه با نوع تراش داده آن می باشد .

مواد گداخته در طی میلیون ها سال در اثر آب شکل صاف و مدور پیدا کرده و برای استفاده 
آماده هستند . البته طبیعی است که سنگ ها کمی زبر وخشن باشند که دراین صورت آنها را 
با دستگاه صیقل داده و لبه های نا هموار آن ها را صاف و هموار می کنند .

تاریخاستفاده از سنگ را برای درمان و ماساژ به دوران پیش از تاریخ نسبت می دهند تمدن های 
باستانی عقیده داشتند که استفاده از سنگ برای آرامش قلب  روح و ذهن مفید است  . 
همچنین چینی ها هم از سنگ برای درمان بر روی نقاط مخصوص بدن (نقاط طب سوزنی ) 
استفاده می کردند.

 


هندی ها هم چنین روشی را برروی نقاط چاکرا بکار می برده اند . پس روش hot stone massage 
therapy   روش خیلی جدیدی هم نیست ولی در چند سال اخیر این روش به شکل مدرنش معرفی 
و به کارگرفته شده است.

برای 
این درمان سنگ های بازالتی آتشفشانی که در ست های مخصوص تهیه و به فروش می رسد ، پس 
از گرم شدن در ظرف مخصوص در آب داغ ( نه خیلی داغ که پوست رابسوزاند )  مستقیما و 
بدون پوشش روی سطح بدن گذاشته شده و به دو روش درمان انجام می شود.

1) 
سنگ ها بدون حرکت روی نقاط کلیدی بدن گذاشته می شود تا گرمای آن اثر خودرا اعمال 
نماید  .یعنی افزایش گردش خون درناحیه ، ریلکس کردن عضلات سطحی و کاهش درد موضعی . 
تراپیست می تواند دراین حال عضلات عمقی تر را ماساژ بدهد .

2) 
انجام ماساژ به وسیله سنگ یعنی لغزاندن سنگ روی بدن وناحیه تحت درمان  که با انجام 
این کار تاثیر حرارت سنگ برروی بدن بیشتر می شود .

سنگ 
ها چنانکه درعکس میبینید در شکل ها واندازه های مختلف هستند و بر روی اکثر نقاط بدن 
حتی میان انگشتان دست وپا نیز استفاده میشوند .

ماساژ 
Hot Stone  نوعی از ماساژ کلاسیک است. سنگ های صاف با گرمای ملایم بر روی نقاط 
کلیدی روی بدن قرار داده می شوند. شخص ماساژ دهنده ممکن است سنگ ها را در دست بگیرد 
و از آنها برای ماساژ مناطق معینی از بدن استفاده کند.

استفاده 
از سنگهای داغ برای طبابت بر می گردد به زمانهای گذشته. در آن زمان ماساژ دهنده 
آریزونایی به نام ماری نلسون تکنیک های ماساژ با سنگ های داغ را معرفی کرد و آنرا 
بنام lastone therapy  نام نهاد. استفاده از سنگ های داغ برای ماساژ خوشایند می 
باشد.

نلسون 
کارگاه های آموزشی برای تربیت کردن ماساژورهای بیشتر در lastone  برنامه ریزی کرد. 
این روش به مرور در spa ها تغییر پیدا کرد و تبدیل به Hot Stone  گردید. از سنگ های 
صاف و گرم در ماساژ Hot Stone استفاده می گردد.

ماساژ 
سنگ چگونه عمل می کند؟

سنگ 
ها معمولا از جنس بازالت هستند. نوعی از سنگ که حاوی آهن است، بنابراین گرما را در 
خود نگه می دارد. معمولا از سنگ های رودخانه ای استفاده می گردد، چون صاف هستند ( 
به مرور زمان در اثر جریان آب صاف می شوند.)

سنگ ها در آب قرار داده می شوند و به وسیله یک هیتر الکتریکی گرما داده می شوند تا به 
درجه مناسب گرم شوند. سنگ ها ممکن است در نقاط مشخصی بر روی پشت، کف دست و بین 
انگشتان پا قرار داده شوند.

 

گرما 
باعث می شود ماهیچه ها شل (ریلکس) و گرم گردند، در این زمان ماساژ دهنده اجازه می 
یابد در صورت تمایل عمیق تر فشار می دهد.

گرمای 
سنگ های داغ جریان خون راتشدید می کند وسیستم عصبی را آرام می نماید. بعضی از 
ماساژورها سنگ های داغ را روی نقاطی که بنظر می رسد مراکز انرژی بدن هستند، به 
منظور بالانس کردن جسم وذهن قرار می دهند.

 

چرا 
مردم به ماساژ سنگ های داغ علاقه مند هستند؟

بسیاری از مردم متوجه شده 
اند که گرمای سنگ های داغ آرامش دهنده هستند و باعث ریلکسی می گردد.

گرما 
باعث شل (ریلکس) شدن عضلات می شود و به ماساژ دهنده اجازه می دهد تا بر روی عضلات 
بدون استفاده ازفشار های عمیق کار کند.

مردم 
همچنین ماساژ سنگ های گرم را برای موارد سلامتی به قرار زیر می گیرند.


دردپشت


استرس ، نگرانی و تنش


بی خوابی


دپرسیون (افسردگی)

سنگ 
های داغ  (گرم) چگونه احساس می شوند؟

سنگ های داغ هیچگاه زبر نیستند. 
همیشه صاف و تخت هستند. سنگ های مورد استفاده برای پشت تقریبا اندازه یک تخم مرغ 
بزرگ فقط تخت هستند. سنگ ها در وسایل گرما دهنده الکتریکی گرم می شوند که یا درجه 
حرارت بتواند خوانده شود و یا یک ترموستات کنترل کننده دقیق داشته باشد.

ماساژ 
دهنده همیشه قبل از اینکه سنگ را روی بدن قرار دهد آنرا ابتدا در دست می گیرد، تا 
مطمئن شود که حرارت سنگ ها خیلی داغ نباشد.

خانم 
های بادار قبل از گرفتن ماساژ باید توسط پزشک خود، چک شوند. در خانم های باردار 
ماساژ باید توسط فرد دوره دیده دارای گواهی ماساژ بارداری انجام شود.

ماساژ 
نباید بطور مستقیم بر روی کوفتگی ها، پوست ملتهب، زخم های التیام نیافته، تومورها ، 
فتق های شکمی  یا مناطقی که به تازگی شکسته شده اند انجام شود.

.

فواید ماساژ سنگ داغ و علت بالا بودن قیمت آن چیست؟

 

ماساژ سنگ داغ علاوه بر دارا بودن فواید کلی و عمومی سایر ماساژها دارای فواید متعدد منحصر به فردی نیزمی باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره

کرد: - متعادل ساختن انرژی های بدن - رفع گرفتگی ها و اسپاسم های مزمن - رفع گرفتگی های خطوط انرژی (چاکراها) - تقویت سیستم ایمنی بدن - رفع سموم و

مواد زاید بدن - آرامش بخشی و از بین بردن تنش های بدن به دلیل اینکه ارایه ماساژ سنگ داغ نیاز به مهارت و تجهیزات خاصی داردو در اتاق های ویژه انجام می

شود، هزینه های این ماساژ سودمند بالا بود و به واسطه آن قیمت آن نیز بالا می باشد.

 

اساژ با سنگ گرم :ماساژ با سنگ گرم یکی از انواع پرطرفدار ماساژ در سراسر دنیاست که طی آن برای برطرف نمودن تنش از بدن و آرام شدن سیستم عصبی، از سنگ گرم استفاده می شود. سنگ مورد استفاده در این نوع ماساژ دارای سطحی صاف و صیقلی است. برای این منظور، ممولا از سنگهای بازالت ایتفاده می شود زیرا به علت برخورداری از مقادیز بالای آهن، به  راحتی گرما در خود نگه می دارد و دارای خواص الکترومغناطیسی نیز می باشد.پیش از جلسه ماساژ سنگ ها در دستگاهی مخصوص قرار می گیرند تا گرمایشان به دمای موردنظر برسد. سپس سنگ ها بر روی نقاط مشخصی از بدن قرار می گیرند و نیز ماساژدهنده از سنگ ها برای ماساژدادن بدن استفاده می کند. نتیجه خارج شدن تنش های تجمع یافته از عضلات و حرکت آزادانه انرژی حیاتی در مسیرهای مریدینی می باشد. شرایط زیر را می توان با ماساژ سنگ گرم بهبود بخشید و کاهش داد:       -دردهای عضلانی       -درد ناشی از آرتروز       -کمردرد       -استرس و اضطراب       -دردهای عضلانی مزمن و پراکنده      -مشکلات گردش خون       -بیخوابی-افسردگی