تاثیر ماساژ بر اسکلت و عظله

تأثیرات ماساژ بر عضلات ومفاصل

ماساژ باعث بهبود خاصیت ارتجاعی تارهای عضلانی شده، به انقباض عضله کمک می کند و کاهش آتروفی عضلات را به همراه دارد و باعث افزایش مقدار اکسیژن موجود در عضله شده، همچنین موجب بهبود جریان اکسیداسیون و احیاء و نیز بهبود عملکرد جذب مواد غذایی در فیبرهای عضلانی می شود و نیز موجب تجدید قوای تحلیل رفته ناشی از خستگی عضلات می شود. در مجموع ماساژ در بدست آوردن توان از دست رفته عضلات خسته کمک مؤثری می کند و عضلات را به حالت استراحت بر می گرداند.

تاثیر ماساژ بر اسکلت و عظله

اثر ماساژ بر روي عضلات اسكلتي:
عضلات از طريق انقباض و انبساط متناوب به عنوان يك پمپ در به جلو راندن خون به طرف قلب كمك مي‌كنند.
با هر انقباض عضله خون به طرف خارج فشرده و رانده مي‌شود و در هر انبساط، خون وارد عضلات شده و دوباره عروق بين آن را پر مي‌كند.
زمانيكه بدن قادر به انجام تمرينات فيزيكي و حركات طبيعي نباشد كاربرد ماساژ ضروري است.عضلات اسكلتي 50% وزن بدن را تشكيل مي‌دهند كه از طريق خون تغذيه مي‌گردند. عمل ريتميك عضلات مي‌توانند به وسيله ماساژ متناوب به طور موثر كامل شوند و به عضلاتي كه بي‌حركت هستند كمك كنند.
مطالعه بر روي عضلات بعد از ورزش نشان داد كه عضلاتي كه در طول دوره استراحت ماساژ داده مي‌شوند قدرت از دست رفته خود را زودتر از عضلاتي كه ماساژ داده نمي‌شوند به دست مي‌آورند. مهم‌تر اينكه گروهي كه ماساژ دريافت مي‌كردند قادر به انجام فعاليت بيشتري نسبت به ‌آن‌ها بوده و عضلات نرم و قابليت ارتجاعي در دوره بهبودي داشتند در حاليكه گروه ديگر عضلات سفت و سخت داشتند.
گزارشان بل حاكي از اين است كه: كار عضلات ماساژ داده شده دو برابر عضلاتي بود كه ماساژ داده نشدند او دريافت كه فريكشن و پركاشن اثر تجديد قوا دارد.
كاربرد ماساژ در نواحي از عضلات كه داراي تنش هستند (به عنوان مثال؛ فيبروزيت، 
ميو فيبروزيت، درد ميوفاشيال) باعث افزايش پلاسما ميوگلوبين مي‌گردد.اين افزايش متناسب با ميزان تنش عضله است و در عضلاتي كه بدون درد و تنش باشند چنين پديده‌اي وجود ندارد.
زمانيكه درمان به طور مكرر به كار رود؛ به تدريج ميزان درد و تنش كم مي‌شود و در مقابل ميزان افزايش پلاسما ميوگلوبين كم شده تا جايي كه ديگر هيچ افزايش قابل ملاحظه‌اي مشاهده نمي‌شود و عضله به حالت طبيعي بر‌مي‌گردد

آیا ماساژ تاثیری بر روی میزان جریان خون و درد عضلات دارد

   

 نویسنده: دکتر مهرداد منصوری "متخصص ارتوپدی

 

 2637 3
  بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه ایلینویز صورت گرفته بعد از ورزش، ماساژ میتواند میزان جریان خون عضلات را افزایش داده و از درد آنها کم کند.

 

نتایج این تحقیقات که در مجله Archives of Physical Medicine and Rehabilitation منتشر شده نشان میدهد که تاثیر ماساژ بر روی کارکرد عروق خونی در کسانی که ورزش نکرده اند هم مثبت است.

این محققان میگویند گرچه قبلا هم این ادعا شده بود که ماساژ میتواند جریان خون عضلات را افزایش داده و از درد آنها کم کند ولی تاکنون مطالعه کنترل شده ای در این زمینه وجود نداشته است. در این مطالعه از تعدادی از افراد که کار نشسته داشته اند خواسته شده که با ماشین های ورزشی حرکات استانداردی را با پا انجام دهند. سپس نیمی از آنها را بعد از ورزش ماساژ سوئدی دادند. میزان درد احساس شده در عضلات را با معیاری از 10-1 اندازه گیری کردند.

در هر دو گروه بعد از ورزش احساس درد در ساق ها وجود داشت. در گروهی که بعد از ورزش از ماساژ استفاده شده بود درد بعد از 90 دقیقه از بین رفته در حالیکه در گروه دیگر تا 72 ساعت باقی ماند.

میزان جریان خون ساق در هر دو گروه هم بررسی شد. در گروهی که بعد از ورزش از ماساژ استفاده نکرده بودند جریان خون اندام بعد از 90 دقیقه از اتمام ورزش کاهش پیدا کرده بود و این کاهش تا 72 ساعت ادامه یافت در حالیکه در گروه دیگر میزان جریان خون افزایش پیدا کرده بود.

تاثیر ماساژ البته منوط به این است که این کار به دست فرد آموزش دیده و ماهر در این کار انجام شود.

 
 
 

 

زمينه و هدف: خستگي عضلاني عبارت است از نقص در توليد حداکثر نيرويي که عضله مي تواند توليد کند. ورزشکاران و بيماران مکررا با مساله خستگي مواجهند. خستگي عاملي است که باعث کاهش عملکرد عضله شده و عموما در اثر حرکات تکراري يا انقباضات مداوم عضلاني ايجاد مي شود و مي تواند منجر به ايجاد ضايعات مختلفي شود. از هزاران سال پيش، از ماساژ براي توانبخشي و ايجاد ريلکسيشن استفاده مي شده است. عقيده بر اين است که ماساژ داراي فوائدي در درمان خستگي عضلاني بوده و بهمين منظور در کلينيکها و مراکز ورزشي از آن استفاده مي شود. هنوز شواهد علمي کافي که نشان دهنده تاثير ماساژ بر عملکرد عضله ويا تسريع روند ريکاوري باشد وجود ندارد. هدف از اجراي اين تحقيق مقايسه تاثير ماساژ و استراحت بر خستگي عضلات اکستنسوري زانو متعاقب انقباض هاي ايزوکينتيک کانسنتريک بيشينه بود.
روش بررسي: در اين تحقيق 15 نفر خانم بين 30-20 سال که حداقل هفته اي يک بار به صورت غير حرفه اي در فعاليتهاي ورزشي شرکت داشتند، به صورت داوطلبانه وارد مطالعه شدند. هر آزمودني سه بار به آزمايشگاه مراجعه مي نمود. اولين جلسه براي آشنايي با نحوه انجام انقباض ايزوکينتيک بود. تست اصلي هم در دو جلسه بعدي انجام مي شد.در ابتداي هر جلسه پس از گرم کردن، ميزان خستگي اداراک شده، متوسط حداکثرگشتاور و متوسط توان کانسنتريک ايزوکينتيک عضلات چهار سر ران پاي غالب در سرعت 60 درجه در ثانيه اندازه گيري مي شد. سپس پروتکل خستگي يعني تکرار انقباض هاي ايزوکينتيک بيشينه تا زمانيکه قدرت فرد براي سه بار متوالي به 50% حداکثر مقدار خود کاهش پيدا مي کرد اجرا مي گرديد. پس از اجراي پروتکل خستگي، متوسط حداکثرگشتاور، متوسط توان و خستگي ادارک شده مجددا مورد ارزيابي قرار مي گرفت. سپس آزمودني به مدت 15 دقيقه ماساژ (ترکيبي از تکنيکهاي ماساژ کلاسيک) دريافت و يا به صورت طاقباز خوابيده و فقط استراحت مي نمود. پس از پايان يافتن شرايط مداخله (ماساژ يا استراحت) براي سومين بارمتوسط حداکثر گشتاور، متوسط توان و خستگي ادارک شده مورد ارزيابي قرار مي گرفت.
يافته ها: اعمال 15 دقيقه ماساژ پس از خستگي بيشينه و افت نيرو تا 50 درصد حداکثر گشتاور باعث شد که متوسط حداکثر گشتاور از 56.7 نيوتن-متر به 91.5 نيوتن-متر، متوسط توان از 38.6 به 63.6 نيوتن متر بر ثانيه و خستگي ادراک شده از 90.1 به 10.2 ميلي متر تغيير يابد . اما 15 دقيقه استراحت متوسط حداکثر گشتاور را از 55.4به 68.1 نيوتن - متر، متوسط توان را از 37.7 به 48 نيوتن متر بر ثانيه و خستگي ادراک شده را از 90.1 به 20.7 ميلي متر تغيير داد.
نتيجه گيري: بررسي يافته هاي تحقيق نشان داد بين اثر ماساژ و استراحت در بهبود خستگي تفاوت وجود دارد. ماساژ توانست عملکرد عضلاني پس از خستگي بيشينه را بهبود بخشد در حالي که استراحت چنين تاثيري نداشت. همچنين هم ماساژ و هم استراحت هر يک به تنهايي خستگي ادارک شده را کاهش دادند اما تاثير ماساژ بر اين مورد نيز بيشتر از تاثير استراحت بود. در کل به نظر مي رسد که ماساژ نسبت به استراحت، عامل موثرتري در بهبود خستگي باشد.